Sunucunuz Lisanssız Kalmasın!

Sunucunuz Lisanssız Kalmasın!

Sunucu kullanımında lisans oldukça önemlidir. Sunucunuzun lisanssız kalmaması için de harekete geçmeniz gerekmektedir. Sunucu lisansı; lisanslı olan yazılımları üzerinde çalışmak için istemci olan bilgisayar ve laptoplara erişim sağlamanız ve ağlara erişmeniz için kullanmanız gereken yazılım sistemleridir. Sunucu lisansları, bilişim teknoloji firmaları tarafından kullanılan ve en önemli yazılım sistemlerinin başında gelmektedir. Server işletim sistemi kuruluşun sahip olduğu lisans haklarına kapsamında kullanılmasına imkan sağlar. Programın kopya sayısının belirlenmesi ve kontrol edilmesi için yazılım lisans sunucuları bu aşamada oldukça önem teşkil eder. Genel olarak son kullanıcının kurumsal bilgisayar ortamında lisanslama hizmetlerini sağlayabilmesi için ana bilgisayara yazılım lisans sunucusu kurulması bu aşamada önemlidir.

Sunucu Lisansı

Sunucu lisansı olmadığı durumlarda sunucunuzun avantajlarından ve işlevlerinden faydalanmanız mümkün değildir. Windows server ya da windows sunucu çeşitleri orijinal olarak lisanslı olarak kullanabileceğiniz yapılardır. Örnek vermek gerekirse, Windows tarafından sunulan tüm imkanlar için yalnızca orijinal yazılımları kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde bu sistemlerden faydalanmak mümkün olmayacaktır. Her markanın kendine ait bir yazılım sistemi bulunur. Bunun için de farklı yazılım sistemlerinin lisanslarını almanız gerekmektedir. Çeşitli durumlarda gelen güncellemeler ya da yeni ürünler sebebiyle de yazılımların tekrar satın alınması da gerekebilmektedir. Server lisans ya da server işletim sistemi  Lisans yazılımı ile donatılmış olan tüm sistemlerin, bir yazılım lisansını aktif hale getirmesine ya da kontrol etmesine izin veren servisler olarak ifade edilebilmektedir. Lisans Sunucusu genel olarak bir Lisanslama Yazılım platformunun bir parçası olmaktadır. Bunun yanı sıra bir Bulut hizmeti olarak çalışma prensibine de sahiptir. Bu özelliklerden faydalanmak için lisanslı sunucu kullanmanız gerekmektedir. Öte yandan bazı durumlarda son müşterinin alt yapısı dahilinde bir kurum içi lisans sunucusu olarak çalıştırmanız da mümkündür. Kullandığınız sunucu sisteminin lisansına sahip olmanız, sunucunun tüm özelliklerinden faydalanmanıza olanak tanır. Belirli bir işletim sistemini kullanmaya başlamadan, hatta PC’nize yüklemeden önce bu lisanları satın almanız oldukça önemlidir. KuramsalIT olarak sunuculara dair ihtiyacınız olan her ekipmanı ve lisansı KurumsalIT güvencesi ile sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sunucu Fiyatları

Sunucu fiyatları satın alacağınız sunucu markasına ve modeline göre değişmektedir. KurumsalIT olarak sitemiz üzerinden farklı fiyat aralıklarında sunucu modellerini inceleyebilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Sunucu modelleri farklı lisanslar gerektirmektedir. Doğru lisansı almak ve kurmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir